bayat ekmek
bayat ekmek
bayat ekmek
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

bayat ekmek

Online oyun, futbol, siyaset, aşk, mankenler, resimler, ünlüler, müzikler, filmler

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

1 milyar ton yiyecek çöpe gidiyor

YazarMesaj
MelihEyup
AdminOlarakBilinenYaşamFormu
AdminOlarakBilinenYaşamFormu
MelihEyup

Tecrübe Puanı : 15254
Teşekkür Edilme : 8

1 milyar ton yiyecek çöpe gidiyor Empty
MesajKonu: 1 milyar ton yiyecek çöpe gidiyor   1 milyar ton yiyecek çöpe gidiyor EmptyPerş. Mayıs 12, 2011 9:03 am

BM, tüketim için üretilen gıdanın üçte birinin çöpe gittiğini vurguladı
1 milyar ton yiyecek çöpe gidiyor 629889_detay
BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün İsveç Gıda ve Biyoteknoloji Enstitüsüne yaptırdığı araştırmaya göre, dünyada her yıl 1 milyar tondan fazla gıda çöpe gidiyor.

Araştırmanın sonunda yayımlanan raporda, gelişmekte olan ülkelere, bu miktarda gıda kaybını önlemek için üretim ve dağıtım ağını geliştirmesi tavsiyesinde bulunulurken, gelişmiş ülkelerden israfa son vermesi istendi.

''Küresel Gıda Kaybı ve Gıda Atığı'' adı altında hazırlanan raporda, zengin ülkelerin 222 milyon ton olan atık miktarının Sahra Altı Afrika bölgesinin yıllık gıda üretimiyle aynı olduğuna dikkat çekildi.

Araştırma, en çok çöpe giden ürünlerin meyve ve sebze olduğunu da ortaya koydu.

Araştırmada gıda kaybı ve gıda atığı farklı başlıklar olarak ele alındı. Kayıp, üretim işleme ve dağıtım aşamasında meydana gelirken, atık perakendeciler ve tüketicilerin yenebilir gıdaları çöpe attığı miktar olarak sınıflandırıldı.

Az gelişmiş ülkelerde gıda kaybının en çok olduğu, dolayısıyla teknoloji ve alt yapının geliştirilmesi gerektiği belirtildi. Atığın ise gelişmiş ülkelerin en büyük meselesi olduğu kaydedildi.

Gıda kaybı ve atığının aynı zamanda su, toprak, enerji ve iş israfına yol açtığı, sera gazı salımını artırdığı da vurgulandı.
http://bayatekmek.yours.tv

1 milyar ton yiyecek çöpe gidiyor
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Facebook 100 milyar dolara koşuyor!
» Beşiktaş taraftarı Bursa'ya gidiyor
» Trabzon Takhim Kurulu'na gidiyor
» Bernd Schuster Türk takımı'na gidiyor