bayat ekmek
bayat ekmek
bayat ekmek
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

bayat ekmek

Online oyun, futbol, siyaset, aşk, mankenler, resimler, ünlüler, müzikler, filmler

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Cezayı hukukla izah edemiyorum

YazarMesaj
MelihEyup
AdminOlarakBilinenYaşamFormu
AdminOlarakBilinenYaşamFormu
MelihEyup

Tecrübe Puanı : 15247
Teşekkür Edilme : 8

Cezayı hukukla izah edemiyorum Empty
MesajKonu: Cezayı hukukla izah edemiyorum   Cezayı hukukla izah edemiyorum EmptyPerş. Mayıs 12, 2011 9:46 am

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursaspor'a verilen cezayı değerlendirdi
Cezayı hukukla izah edemiyorum 629949_detay
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF), Bursaspor'a verdiği cezayla ilgili olarak, ''Dışarıda olan bir olay nedeniyle maçın belki tekrarı gerekirken şimdi böylesine ağır bir cezaya maruz kalmayı ben hukuk kuralları içinde doğrusu izah edemiyorum'' dedi.

Arınç, Bursa'nın İnegöl ilçesinde, FEM Dershaneleri'nin FEM-Anafen Eğitim Kompleksi'nin açılışından sonra basın mensuplarına TFF'nin, Bursaspor'un Beşiktaş maçıyla ilgili 3-0 hükmen mağlup sayılması ve 5 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama cezasıyla ilgili kararına hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Taraftarların içeriye girmesi ve takımların sahaya inip top oynamasının mümkün olmadığını hatırlatan Arınç, şöyle konuştu:

''Şunu sormak ve anlamak istiyorum; içeride maç yok, içeride taraftardan veya üçüncü kişiden kaynaklanan olay da söz konusu değil. Her iki takımın futbolcuları da stadyumda değiller. Dışarıda olan bir olay nedeniyle maçın belki tekrarı gerekirken şimdi böylesine ağır bir cezaya maruz kalmayı ben hukuk kuralları içinde doğrusu izah edemiyorum. Bugüne kadar da bir örneği görülmemiştir.''

Sporda şiddetin önlenmesi amacıyla radikal bazı tedbirlerin alınmış olabileceğini dile getiren Arınç, şunları kaydetti:

''Ama düşünün ki, birinci lig maçı oynayacak bir takımın, iddialı bir takımın, küme düşmesi ihtimal bir takımın taraftarı ismiyle kendisini yaftaladığı üzerine giydikleri birkaç formayla böyle olay cereyan etse böyle bir ceza verilebilecek midir? Bu olayların önüne geçilebilecek midir? Dışarda ne amaçla yaptıkları bilinmeyen birkaç sergerdenin, şampiyonluğa oynayan bir takımın, üçüncülük iddiası olan bir takımın önünü kesmeye kimin hakkı vardır.''

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Bir eline kasaturayı, bir eline taşı almış insan Türkiye'nin hiçbir yerinde taraftar olarak nitelendirilemez'' dedi.

Arınç, Bursa'nın İnegöl ilçesinde, FEM Dershaneleri'nin FEM-Anafen Eğitim Kompleksi'nin açılışından sonra basın mensuplarına TFF'nin, Bursaspor'un Beşiktaş maçıyla ilgili 3-0 hükmen mağlup sayılması ve 5 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama cezasıyla ilgili kararı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bülent Arınç, TFF'nin Bursaspor'a verdiği cezayla ilgili sosyal paylaşım sitesi Twitter'a mesaj gönderdiğini ve bu mesajlara çok cevap geldiğini söyledi.

TFF'nin, stat dışında cereyan eden olaylar nedeniyle Bursaspor'u ağır bir şekilde cezalandırdığını dile getiren Arınç, şöyle konuştu:

''Bu kararı hukuka aykırı ve çok ağır buluyorum. Bu, Bursa'ya ve Bursaspor'a yapılan çok büyük haksızlıktır. Elbette, bununla ilgili mevzuat var, TFF özerk bir kuruluş. Son olarak TBMM'den uzlaşmayla çıkarılan sporda şiddetin önlenmesine yönelik kanunumuz da var. Bütün bunları bir araya getirdiğimiz zaman Bursaspor'un bu şekilde ağır cezaya maruz kalması, çok üzüntü vericidir. Benim bir hukukçu olarak, gözlemci olarak çözemediğim şudur: Bursapor-Beşiktaş maçı oynanmamıştır. Her iki takım da sahaya gelmemiş veya gelememiştir. Maç oynanırken taraftardan ya da herhangi bir kişiden kaynaklanan bir olumsuzluk sebebiyle maç tatil edilmemiştir. Maçın oynanması ve takımların sahaya gelmesi mümkün olmadığı gibi maç sırasında cereyan eden bir olumsuzluk da söz konusu değildir. Takımlara atfedilebilecek, taraftara atfedilecek ya da bundan bir zarar gördüğünü ifade edecek bir kişi, kurum ya da kuruluş yoktur.''

''ELİNE TAŞ, KASATURA ALMIŞ İNSAN TARAFTAR OLARAK NİTELENDİRİLEMEZ''
Arınç, maçtan önce gelişen olaylara yönelik şunları söyledi:

''Dışarıda bir grup, bazıları üzerlerine Bursaspor forması ve giysisi giymek suretiyle, ellerinde taşlarla, kamalarla, bıçaklarla hatta çöp konteynerlerini kullanarak hedeflerine polisleri almış ve polislerle çatışmaya girmiştir. Bu görüntüler, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde zaman zaman olmaktadır. Bunların içinde ne kadar taraftar vardır, ne kadarı Bursaspor'u temsil etmektedir, bu da malum değildir. Bursapor'un da gerçek taraftarı bunlar değildir. Bir eline kasaturayı, bir eline taşı almış insan Türkiye'nin hiçbir yerinde taraftar olarak nitelendirilemez.''

Bülent Arınç, emniyetin, aldığı tedbirlerle olayın büyümesini engellediğini vurgulayarak, taraftar içeri girmediği halde dışarıda gerçekleşen olaylar nedeniyle verilen ağır cezanın bir örneğinin görülmediğini söyledi.

''ÖLÜM KARARI''
''Bu o kadar ağır cezadır ki, bundan sonra bu olayların arkasını kesecek tedbir de değildir'' diyen Arınç, şöyle devam etti:

''Böylesine kendinden geçmiş holigan tipli insanların nerede ne yapacağını kararlaştırmak mümkün değil. Bu insanlar cezalandırılması gerekirken, kaldı ki gözaltına alınanlar, tutuklananlar da olacaktır, bir futbol takımının, iddiası olan takımın, onu benimseyen bir şehrin cezalandırılması, bence çok yanlış çok ağır, çok haksız karardır. Bunu kabullenmek mümkün değil. Dolayısıyla yapılacak şey, takımın Tahkim Kurulu'na gitmesi, Tahkim Kurulu'nun da mevcut durumu yeniden inceleyerek, hatta Emniyetle, Vilayetle yazışmalar yapmak suretiyle olayların nasıl cereyan ettiğini daha iyi incelemek ve bu konuda haklı ve hayırlı karar vermesidir. Aksi halde böyle bir ceza hiçbir zaman caydırıcı olmayacaktır. Sadece 3-5 tane kendini bilmezin ortaya çıkardığı olay nedeniyle bir takım hakkında adeta ölüm kararı vermek olacaktır.''

Arınç, TFF'nin de Tahkim Kurulu'nun da bu gerçekleri bir kez daha gözardı etmeden incelemesini ve olayla bağlantılı olarak karar verilmesini istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

''Konuşmam biraz uzun sürdü kusura bakmayın içimiz yanıyor, böyle şey olur mu? Birinci karar çok ağır. İkincisini tartışmaya bile gerek yok. Bundan sonra maçlar da seyircisiz ve dış sahada oynayacak. Bu da çok ağır. Ama 3 puanın silinmesi ve hükmen mağlubiyet şüphesiz iddiası olan bir takımın önünü kesecek nitelikte. Yoksa, Bursaspor, her yerde maçını oynar, bu oyuncuları ve futboluyla inanıyorum ki, başarılı neticeler alır. Birinci karar çok ağır karar, ikincisi de buna bağlı olarak kabullenilebilecek durum değil.''

Bir gazetecinin, ''Yönetimin, şehrin, Bursaspor taraftarının cezalandırılması anlamına mı geliyor?'' sorusu üzerine Arınç, ''Hiç uzatma, bu karar Bursa şehrine de takımını da gerçek taraftarına da çok ağır, çok haksız karardır'' diye konuştu.
http://bayatekmek.yours.tv

Cezayı hukukla izah edemiyorum
1 sayfadaki 1 sayfası